“Black Friday” (Kara Cuma) başladı. En çok hangi sektör kazandı?

Black Friday indirimleri için son gün ne zaman? Black Friday’de indirim çılgınlığı devam ediyor. Günlerdir konuşulan ve duyurusu yapılan Black Friday indirimleri, 23 Kasım itibariyle başladı. Black Friday’in geçerli olduğu günlerde dizüstü bilgisayarlardan çok satan akıllı telefonlara, oyun konsollarından mutfak gereçlerine ve oyuncaklara kadar birçok ürün çok daha uygun fiyatlara satışa sunulacak.

Black Friday nedir?

ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar.

Sadece 23 Kasım Cuma günü ile sınırlandırılmayan Black Friday indirim günleri genellikle bir haftaya yayılıyor. Yüzde 25 ile 80 arasında değişen oranda indirimlerin yapıldığı Black Friday’in tarih aralığını markaların kendisi belirliyor.

Black Friday İlk İndirimli satışlar Ne zaman Başladı?

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Amazon Türkiye Black Friday indirimleri

Dünyanın en önemli e-ticaret platformlarından biri olan Amazon’un ülkemizde resmen hizmet vermeye başladığını sizlere daha önce aktarmıştık. “Beklenen Cuma haftası” adı altında Black Friday indirimleri sunan Amazon Türkiye, toplamda 16 kategoride yüzde 60’a varan indirimler sunuyor.

Boyner Black Friday indirimleri

“Şahane Cuma” adı altında Black Friday indirimleri sunan Boyner, toplamda 21 bin 758 ürün için indirim sunuyor. Ayakkabıdan kozmetiğe, aksesuardan giyime kadar yüzlerce marka için Şahane Cuma indirimleri sunan Boyner‘in indirimleri 25 Kasım tarihine kadar sürecek.

Google Play Black Friday indirimleri

Yurt dışında Black Friday indirimleri olarak adlandırdığı indirimleri ülkemizde ise “Ücretli oyunlarda %80’e varan indirim” olarak sunan Google Play, sınırlı süre için toplamda 16 ücretli oyunda yüzde 80’lere varan indirimler sunacak.

Hepsiburada Black Friday indirimleri

Tıpkı geçtiğimiz yılda da olduğu gibi Black Friday’de Efsane Cuma indirimleri ile karşımıza çıkan Hepsiburada, yüzlerce üründe yüzde 80’lere varan indirim imkanı sunuyor. Toplamda 423 kampanyaya sahip olan Hepsiburada, teknolojiden ev dekorasyonuna kadar pek çok farklı kategoride indirimler sunuyor.

MediaMarkt Black Friday indirimleri

Black Friday için tıpkı Boyner gibi “Şahane Cuma” adını kullanan MediaMarkt, akıllı telefondan beyaz eşyaya, TV’den taşınabilir ses sistemlerine kadar çok sayıda üründe indirimler sunuyor. Bugün başlayan MediaMarkt’ın Şahane Cuma indirimleri 25 Kasım tarihine kadar sürecek.

Morhipo Black Friday indirimleri

Geçtiğimiz yılda da olduğu gibi “Black Sale” adı ile Black Friday indirimleri sunan Morhipo, yüzlerce farklı üründe yüzde 70’lere varan indirimler sunuyor. 20 Kasım tarihinde başlayan Black Sale indirimleri 25 Kasım tarihine kadar sürecek.

n11 Black Friday indirimleri

11 Kasım tarihinde önemli indirimler sunan n11.com, geçtiğimiz yıl Black Friday’de herhangi bir indirim sunmamıştı. Bu yıl ise “n11’in Yıldız Ürünleri” adı ile Black Friday indirimleri sunan n11.com, toplamda 9 farklı kategoride ve yüzlerce farklı üründe indirimler sunuyor.

Playstation Store Black Friday indirimleri

Hem oyunlarda, hem PlayStation Plus’ta önemli indirimler sunan Playstation Store, toplamda yüzde 60’lara varan tasarruf imkanı sunuyor. 220’yi aşkın PlayStation 4 oyununda indirimler sunan Playstation Store’un Black Friday indirimleri 27 Kasım tarihine kadar sürecek.

Steam Black Friday indirimleri

Her yıl olduğu gibi bu yılda da Black Friday‘de önemli indirimler yapan Steam, Sonbahar İndirimleri adı altında yüzlerce oyunda indirim sunuyor. Söz konusu indirimlerin 27 Kasım tarihinde kadar süreceğini de belirtelim.

Teknosa Black Friday indirimleri

“Tekno Cuma İndirimleri” adı ile Black Friday indirimleri sunan Teknosa, teknoloji alanında yüzlerce farklı üründe önemli indirimler sunuyor.

Trendyol Black Friday indirimleri

“Efsane Günler” adı ile Black Friday fırsatları sunan Trendyol, indirimlerine 20 Kasım tarihinde başladı. 25 Kasım’a kadar Efsane Günler indirimlerine devam edecek olan Trendyol, giyimden teknolojiye yüzlerce farklı üründe indirimler sunuyor.

Vivense Black Friday indirimleri

“Big Friday” ismi ile indirimler sunan Vivense, yüzlerce üründe yüzde 80’e varan tasarruf ve ücretsiz teslimat fırsatı sunuyor. 19 Kasım tarihinde başlayan Big Friday indirimleri 26 Kasım tarihine kadar devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.