Noter İşlem Ücretleri 2020

Satış Sözleşmesi Noter Ücreti

Gayrimenkul satış sözleşmesi, tam adı ile gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi resmi bir belge olup, taşınmaz malların ileri tarihte satışına teminat olarak hazırlanan bir sözleşmedir. Bu sözleşme, taşınmazın sahibi yani satıcı tarafından belirlenmiş olan bir bedel karşılığında, belirlenen şartlar çerçevesinde ve ileri tarihte yapılması planlanan gerçek satışı amaçlamaktadır. Ön sözleşme olarak hazırlanan bu belge, gerçek satış işleminin bir teminatıdır ve noter tarafından onaylandığı takdirde resmi belge sıfatına sahip olur. Daha sonra söz konusu olan taşınmazın alıcısı, satıcısı ya da ikisi tarafından gerçekleştirilecek olan tapu şerhi işlemi ile sözleşmede yer alan taahhütler ve vaatler tapu memuru tarafından tasdik edilir.

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi Nedir?

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, gayrimenkulü satın alacak olan kişiyi ve satacak olan kişiyi bağlayacak olan yükümlülükler taşımaktadır. Çünkü bu sözleşmede satışın gerçekleşmesine konu olan haklar iki tarafından belirlemeleri ile gerçekleşmektedir. Ayrıca, alıcılar sözleşmeye güvenerek gerçek satışın gerçekleşmesini talep edemezler ve satıcının da bu işlemin gerçekleşme aşamasında sürece katılması gerekmektedir.

Noter tarafından onaylanmayan ve yasal prosedürlerle düzenlenmeyen gayrimenkul satış sözleşmesi geçerli olmamaktadır. Noterde düzenlenmeyen ya da notere yalnızca onay için getirilen gayrimenkul sözleşmelerinin de geçerliliği bulunmamaktadır. Geçerli bir gayrimenkul satış sözleşmesinde gayrimenkule ait satış bedeli de yer almalıdır. Eğer satış ödemesi taksit ile gerçekleşecekse yapılacak olan ödemelerin açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi Noter Ücreti 2020

Gayrimenkul satış sözleşmesi noter huzurunda gerçekleştirilen bir sözleşmedir. Bu sözleşmede yer alan şartlar, satıcıyı ve alıcıyı bağlayıcı niteliktedir. Taraflardan birinin satıştan vazgeçmesini engellemek ya da vazgeçme durumunda yaşanacak olan mağduriyetin giderilmesi amacıyla sözleşmeye cezai şartlar eklenebilmektedir. Gayrimenkul satış sözleşmesi noter ücreti 2020 yılında da, sözleşmede yazılı olan bedel ve kayıtlı olan değerin, yüksek olanının binde 5,4’üdür.

Söz konusu taşınmaz mala yönelik olarak yapılan bu sözleşme, alıcı ve satıcıyı bağlıyor olsa da gelecek zamanda mağduriyetin oluşmaması açısından tapuya şerh ettirilmelidir. Aksi durumda, söz konusu taşınmaz dolandırıcılık faaliyetleri kapsamında bir başka alıcıya da satılabilir. Tapu şerhi, iki taraftan birisinin başvurusu üzerine yaptırılabilmektedir. Fakat taşınmaz mal alıcısı olan kişilerin bu konuya dikkat etmeleri gerekmekte, ileride mağdur olmamaları için tapu şerhi koydurtmaları gerekmektedir.

Satış Sözleşmesi Örneği

Aşağıdaki linkten 2020 yılına uygun hazırlanmış gayrimenkul satış sözleşmesi örneğini indirebilirsiniz.

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi Örneği İndirmek İçin Tıklayın.

1 thoughts on “Satış Sözleşmesi Noter Ücreti

    Yusuf

    (Ekim 11, 2020 - 1:17 am)

    300,000tl konut satış sözleşmesinin noterde ücreti nekadar çıkar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir