Kobi kredisi nasıl alınır? Ticari kredi alma şartları neler?

KOBİ kredisi, işletme sermayesini desteklemek amacıyla borçlu cari hesap ile çalışan ve faizli geri ödemesi olan kredi türüdür. KOBİ kredileri kapsamında verilen desteğin tamamı işletmenin finansmanı amacı ile kullanılır. Esnaf kredisi ile kişisel harcama yapılması söz konusu değildir.

KOBİ’ler genellikle; mal alımı, iş yeri yenileme, taşınma, ihaleye katılma, demirbaş alımı, büyüme ve lojistik ağ kurma gibi taleplerle bankalara esnaf kredisi başvurusu yapmaktadırlar.

KOBİ kredileri 2’ye ayrılır:

  1. Nakdi krediler
  2. Gayri nakdi krediler

Nakdi KOBİ kredisi, adından da anlaşılacağı gibi kısa vadeli sıcak para ihtiyacını karşılamak amacıyla nakit olarak verilen kredi türüdür. Örnek olarak eşit taksitli bir kredi tipi olan, taksitli esnaf kredisi verilebilir. Orta vadede ne kadar kazanacağını bilerek, ödeme planını hazırlayan küçük ölçekli işletmeler tarafından bu esnaf kredisi türü çokça tercih edilir.

Kredili mevduat hesabı ise personel ödemeleri gibi 1 – 2 günlük kısa vadeli nakit para sıkışıklığında başvurulan bir kredi türüdür.

Gayri nakdi KOBİ kredileri için teminat mektupları örnek gösterilebilir. Döviz cinsinden ya da Türk Lirası olarak; yüklü mal alımı, bayilik başvurusu veya ihaleye katılma gibi nedenlerle başvurulan KOBİ kredisi türüdür.

Kredifinansal.com üzerinden esnaf kredisi hesaplaması, faiz oranları karşılaştırması ve KOBİ kredisi başvurusu yapabileceğiniz bankalar şunlardır: Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası.

Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaf kredisi başvuru şartları bankadan bankaya değişebilmekle birlikte genel kredi alma şartlarıyla aynıdır. Esnaf kredisinden yararlanabilmek için küçük ya da orta ölçekli bir iş yeriniz olmalıdır. Yani, esnaf kredisini yeni bir iş yeri açmak için kullanamazsanız. Bankaların sunduğu esnaf kredileri, iş yerinin ihtiyaçları için ya da iş yerini geliştirmek isteyen esnaflar için sunulur. Yeni bir iş yeri açmak istiyorsanız ve hali hazırda belgelenebilir geliriniz varsa ihtiyaç kredisi ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Kobi kredisi kimlere verilir?

KOSGEB veya Devlet destekli kamu bankaları tarafından kobi kredisi kimlere verilir, şartları nelerdir, nasıl başvurulur hepsi ve fazlasını sayfamızda bulabilirsiniz. Kobi kredisi kimlere verilir sayfamızda özel bankaların başvuru şartlarını da bulabilirsiniz.

Esnaf Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KOBİ, kredi başvurusu yapmadan önce en uygun kredi için iyi bir hesaplama, araştırma ve karşılaştırma sürecinden geçmelidir. Krediye ne için ihtiyaç var, paranın miktarı ve geri ödeme vade süresi ne kadar olmalı?

Bu noktada doğru karar verilmesi, KOBİ’nin lehinedir. Kendisini 24 ayda amorti edecek bir yatırım için 12 aylık kredi kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabilir. İyi bir fizibilite çalışması yaparak, elde edilecek gelirin ne kadarı esnaf kredisi geri ödemesi için ayrılabilir, mutlaka hesaplanmalı.

Genellikle üretim yapan işletmeler daha uzun vadeli esnaf kredisi, hizmet – perakende sektöründe olan işletmeler ise kısa vadeli KOBİ kredisi kullanmaktadır.

Esnaf Kredisi Başvurusu

KOBİ Kredileri için başvuru işlemi nasıl yapılır? Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler özel ticari kredilere başvururken nelere dikkat etmeli, esnaf kredisi almak için hangi evrakları hazır etmeli?

KOBİ kredisi başvurusu öncelikle ilgili bankanın kredi uzmanına, bu desteğe neden ihtiyaç duyulduğu aktarılır. Bu çerçevede taraflar karşılıklı olarak KOBİ kredisi türüne karar verir ve vade süresi ile talep edilecek olan tutarı belirlerler. Bu sürecin ardından KOBİ yetkilileri geri ödemenin nasıl ve ne şekilde yapılacağına dair bilgileri paylaşırlar bankayla ve ardından değerlendirme süreci başlar.

KOBİ destek kredisi veren bankalar değerlendirme sürecinden sonra aşağıdaki belge ve evrakların bir kısmını ya da tamamını talep ederler:

  • Mali verileri gösterir evrak
  • Bilanço evrakları
  • Gelir belgesi
  • Ticaret Sicil Gazetesi kayıt örneği
  • İkametgah belgesi

Esnaf kredisine onay verilmesi halinde ne kadarlık bir tutarın kullandırılacağı ve ne kadar zamanda geri ödeneceği belirlenir. Son olarak gerekli imzalar atılır ve KOBİ, başvurusunu yaptığı krediyi kullanır. Kredifinansal.com’dan esnaf kredisi hesaplaması yaparak bankaların sunduğu faiz oranlarını ve bu faiz oranına bağlı olarak çekmek istediğiniz tutar ve vade için aylık taksit ödemelerinizin ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz.

KOBİ Kredisi Onay Süresinde Banka Nasıl Karar Verir?

Banka, esnaf kredisi kullandırım sürecinde nelere dikkat eder, onay ya da ret kararını neye göre verir? Prosedür şu şekilde işler: Kullandırılacak olan kredinin çeşidi, tutarı ve vadesine bakılarak; KOBİ’nin iş yaptığı sektöre, ticari hacmine ve geri ödeyebilme yeteneği ile birlikte değerlendirilir.

Banka gerekirse uzun süreli ve düşük faizli ama teminatları daha sıkı olan KOBİ kredileri de kullandırabilir. Banka bu noktada kulanım amacı ile geri ödeyebilme durumu arasında çelişki saptarsa, durumu tekrar değerlendirerek karşı taraf ile anlaşmaya çalışır.

Banka kobi kredisi kimlere verilir

Baka kobi kredisi esnaf kefalet odası veya ticaret odasına kayıtlı olan mali bilançolarını ilgili bankalara göstere bilen tüm esnaflara verilmektedir. Lakin devlet destekli esnaf kredisi almak isteyenler için düzenlenen kredi paketine bazı şartlar istenilmektedir. Ülkemizde devlet destekli esnaf kredisi imkanı sunan bankalar kamu bankası diye adlandırdığımız T.C Ziraat bankası Türkiye Vakıflar bankası ve Türkiye Halk bankasıdır. Devlet bu üç bankaya da ayrı ayrı destekler sunmak için görevlendirmiştir. T.C. Ziraat bankası daha çok hayvan kredisi büyük baş olarak inek, dana, düve, manda – küçük baş olarak koyun, kuzu, keçi – kanatlı hayvan olarak da tavuk, bıldırcın, civciv gibi üretimi yapan çiftçimizi desteklerken Türkiye Vakıflar bankası ve Halk bankası da esnaflarımızı desteklemektedir.

KOBİ Paketlerinin Avantajları

Bankaların küçük ve orta ölçekli işletmeler olan KOBİ’ler için sunduğu KOBİ paketleri, esnaf kredisinin yanı sıra KOBİ’ler için farklı çözümler de sunuyor.

Esnafların ihtiyaç duyduğu iş yeri geliştirme kredileri, ticari kartlar, POS cihazı ve üye iş yeri olma imkanı, proje ve yatırım kredileri, hammade alımına yönelik krediler, dış ticaret kredileri, gayrinakdi krediler gibi KOBİ’lerin ihtiyaç duyabileceği tüm çözümler bankaların sunduğu esnaf paketlerinde yer almakta.

Devlet Destekli KOBİ Kredisi

Faizsiz esnaf kredisi alınıp alınamayacağı kredi almak isteyen esnafların merak ettiği konulardan biri. Faizsiz esnaf kredisi KOSGEB tarafından sunulan devlet destekli KOBİ kredisidir. Dönem dönem küçük ve orta ölçekli işletmeler için sunulan KOSGEB kredisi banka kredilerinden farklıdır. Bu krediden faydalanabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmanız ve bu olanağın sağlandığı dönemde başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunuz onaylanması halinde faizsiz esnaf kredisi kullanabilirsiniz. İşletmeniz için acil nakit çözümüne ihtiyacınız varsa sitemizden hemen esnaf kredisi hesaplaması yaparak bankaların sunduğu kredi ürünlerine ulaşabilirsiniz.

KOBİ Kredilerinde Yapılandırma

Kredi yapılandırma, borcunu ödemekte zorlananlar için taksitleri düşürerek vadeyi uzatan bir uygulama. KOBİ kredisi aldıysanız ve ödemekte zorlanıyorsanız bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu noktada hatırlatmak isteriz ki yapılandırma talebini onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir.

Esnaf kredinizi ödemekte zorlanıyorsanız bankanızdan esnaf kredisi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz

KOBİ Kredisi Teminatı Ve Ödeyememe Durumu

KOBİ’ler kredilerini teminat göstererek alırlar. Teminatın ne olacağı ise, çoğunlukla kredinin türüne ve kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Bu duruma göre alınmakta olan bir mal ya da makine olabileceği gibi çek ya da senet de olabilir. Kimi zaman da bir gayrimenkulün ipotek edilmesi ile de bankaya teminat verilebilir.

Esnaf kredisinin geri ödenmesinde sorun yaşandığında bankalar, ya KOBİ’ler ile görüşerek yeni bir ödeme planı hazırlarlar ya da teminatı devreye sokarak gerekli hukuki işlemleri yaparlar. KOBİ kredileri geri ödenemediğinde genellikle bankalar ile esnaf bir uzlaşmaya varırlar.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf kredisi başvurusu için gereken belgeler bankadan bankaya değişebilmekle birlikte diğer krediler için gerekli olan belgelerle aynıdır. Yani, KOBİ kredisi başvurusu yapabilmek için belgelenebilir geliriniz, devam eden sigortanız ve kredi almaya uygun kredi notunuz olmalıdır. Esnaf kredileri esasen iş yeri için verildiği için iç yerinin bağlı olduğu odaya ait üyelik belgesi, vergi levhası gibi belgeler de istenebilmektedir. Esnaf kredisi başvurusu için sitemizden esnaf kredisi hesaplaması yaparak kredi ürünlerini inceleyebilir ve online esnaf kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir