İngiltere: Türkiye’den gelen ürünler testi başarıyla geçti

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’den İlgiltere’ye gönderilen ürünler ile alakalı herhangi bir sorun olmadığını teyit ettiği bildirildi. Bakanlık tarafından yayımlanan açıklamada, “Yapılan haberlerin akabinde, İngiliz makamları ile geçtiğimiz temasta, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından gönderilmiş ürünlerle alakalı herhangi bir sorun tespit edilemediği NHS yetkililerince yazılı olarak teyitlenerek tarafımıza bildirildi. Ayrıca Dışişleri Bakanlığımız tarafından da resmi yazı ile İlgiltere’nin ilgili makamlarından durumla alakalı bilgi ve açıklama talep edildi” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca İngiltere Hükumeti tarafından yapılan açıklamada “Özel firmanın siparişleri yetiştirememesi üzerine Türk yetkililerince temin edilen 68 bin tulumun hepsi de kalite testlerini başarıyla geçti” açıklamasında bulundu.

Açıklananlara göre Türkiye Cumhuriyeti, 7 Nisan’da Birleşik Krallık’a 50.000 adet N95 maske, 100.000 adet cerrahi maske ile 100.000 adet tulum hibe etmişti.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından hibe edilen ve devamında da tedarik edilen tüm ürünlere ait CE ve ISO sertifikaları öncesinde İngiliz tarafına ieltilmiştir. Tüm bu ürünler, kamusal sağlık sisteminin idaresini ve koordinasyonunu yürüten National Health Services (NHS) onayının akabinde İngiltere’ye iletilmiştir.

Yazar: Ali Yerkazan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.