Belediyeden Para Yardımı Nasıl Alınır

Belediyelere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her ne kadar belediyelerin görevi olmasa da vatandaşa iki türlü para yardımı yapılması söz konusu. Birincisi ihtiyacı olan vatandaşlara muhtarlar aracılığıyla ulaşılarak gerçekten ihtiyacı olan kişilerin bulunması diğeri ise vatandaşın başvurusu sonrası yapılan incelemeler neticesinde kişilere nakdi yardım yapılması olarak sıralanabilir. Bu anlamda belediyelerden para yardımı nasıl alınır diye merak edenler yazımızı takip edebilir.

Belediye Nakdi Para Yardımı Alınması Nasıl Olur?
Öncelikle belediye sorumlu olduğu bölgede bulunan vatandaşlarına yardımda bulunabiliyor. Bu anlamda başka bölgelerde oturan kişilere yardım söz  konusu değil. İhtiyacı olan vatandaş belediye bünyesinde oluşturulan sosyal yardım bürosu bünyesinde ihtiyacı olan vatandaşların başvurularını almaktadır. Bu başvuru neticesinde kişinin ihtiyacı olan durum için geliri, yaşadığı ev, eşyaları gibi hususlar ile hane halkı gelirleri dikkate alınarak bir incelemeye tabi tutuluyor. Bu inceleme Belediyenin inceleme görevlileri tarafından yapılırken aynı zamanda kişinin ve hane halkının TC numaraları ile sistemler üzerinden mal varlıkları ve SGK bilgileri ile aylık gelirleri inceleniyor. Bu inceleme sonrası kişinin yardıma muhtaç olduğuna karar verilebilmesi için hazırlanan rapor Belediye yardım kuruluna iletiliyor. Kurul kişinin dosyasını inceledikten sonra para yardımı yapılıp yapılmayacağına karar veriyor.

Belediye para yardımı alınmasında diğer bir yolda belediye görevlilerinin mahallelerde gerçekte yardıma muhtaç kişilerin bulunması ile yapılıyor. Burada aracı olarak Muhtarlar devrede olsa da kişinin gerçekten ihtiyacı olması halinde beledi para yardımı da dahil olmak üzere tüm yardımlarda bulunabiliyor.

Belediye Para Yardımı İçin Gerekli Belgeler?
Belediye para Yardımı için ayrıca kişinin sağlık problemleri, ev ihtiyacı, eşya ihtiyacı ve diğer hususlahrda önem arz eder. Bunun için kişi ikametinin bulunduğu belediyeye başvurması gerekli. Bu başvuru için istenilen belgeler şu şekilde;

 • Kimlik
 • Dilekçe (yardıma neden ihtiyaç duyulduğu belirtilmeli ve buna bağlı olarak ekleri de dilekçeye eklenmelidir. Bu sayede yardım çıkma olasılığı artırılabilir. )
 • SGK yıllık gelir belgesi
 • İşinden çıkarılmışsa işsiz kaldığına dair belge faydalı olabilir.
 • Sistem üzerinden görünüyor olsa da ikametgah belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından mal varlığına ait belge alınabilir. Bu belge kişinin üzerine olan araç, taşıt, taşınır ve taşınmaz gayrimenkulleri listelemektedir. Bu sayede kişinin üzerinde mal olmadığı takdirde yardım alma olasılığı artmış olur.

Para Yardımının Adresi Belediyeler
Belediyelerden para yardımı yapılması zorunlu bir işlem değil. Fakat bu duruma belediyeler kayıtsız kalamıyor ve burs yardımı, kömür yardımı, para yardımı, yiyecek yardımı gibi çeşitli yardımların yapılması söz konusu. Kişinin gelirinin olmaması, ihtiyacının olması ise bu alımların yolunu açıyor. Devlet asıl olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak il ve ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ihtiyacı olan kişilere ve vatandaşlara gerekli çeşitli yardımları yapıyor. Buna rağmen belediyelerde bölgesinde bulunan vatandaşlara yardım yapmaktan çekinmiyor.

Yazar: Ali Yerkazan

1 thought on “Belediyelere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Pluto Trust Corporation

  (Temmuz 23, 2020 - 7:22 pm)

  İyi günler ! kredi talep eden tüm değerli müşterilerimize hızlı bir bildirimde bulunmaktayız, şu anda uygun bir kredi faiz oranına sahip bir kredi planındayız.
  İletişim:

  [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir