ABD’de işsizlik oranında sert artış, işsizlik oranları %14,7

ABD’den gelen tarım dışı istihdam verileri sonrası koronavirüs sonrası ABD’de ekonomik durum daha da belirginleşmeye başladı. Buna göre nisan ayı içerisinde istihdam da yaşanan rekor kayıplar ile 20 milyon 500 bin kişi işsiz kaldı. İşsizlik oranları yüzde 14,7’e yükselerek çok büyük bir artış yaşadı. Piyasalar tarafından beklenen istihdam kaybının 22 milyon olması beklentiler dahilindeydi.

Piyasalar tarafından bugün en çok takip edilen ver günün en önemli verilerinden birisi olan ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Piysalar tarafından beklenen istihdam kaybı 22 milyon kişi olurken veri beklentilerin altında gerçekleşerek 20 milyon 500 bin olarak açıklandı. ABD’deki 22 milyon 500 bin kişilik istihdam kaybının 980 bini kamudan olurken, 19,5 milyonu da özel sektörden geldi.

Bu verilerin bölgesinde ABD’de mevcut işsizlik rakamları nisan ayı içerisinde yüzde 14,7 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranları için beklenti %16 seviyesindeydi. Ülkedeki iş gücüne katılım oranı ise yüzde 60,2 açıklandı.

ABD’De mart ayında içerisinde yüzde 4,4 olarak gerçekleşen işsizlik oranı ise revize edilmedi.

Diğer tarafta ise Kanada’da gerçekleşen istihdam kaybı ise 2 milyon kişi olarak açıklandı.

Yazar: Ali Yerkazan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.