Otomotiv sektörününde yöneticiler (CEO) ne kadar para kazanıyor

Renault ve Nissan’dan sonra dün de Mitsubishi tarafından görevden alınan Ghosn’un yıllık 16.9 milyon dolarlık kazancının içinde prim, ikramiye veya hisse senedi geliri bulunmuyordu.

Amerikan otomotiv şirketlerinde maaştan fazla hisse senedi primi ödenirken, Japon markalarda ise prim son dönemde gündeme gelmeye başladı. Toyota’nın en tepesindeki isim olan Akio Toyoda yılda 3.35 milyon dolar kazanırken, Japon markanın Fransız Başkan Yardımcısı Didier Leroy ise prim ve ikramiyelerle birlikte 9.5 milyon dolar kazanarak başkanın kazancını 3’e katlamış durumda.

Gelir sıralamasında listenin son sırasında yer alan Akio Toyoda’nın kazancı Japonya’da tutuklanan Ghosn’un neredeyse 6’da 1’i seviyesinde. Peki diğer dev otomotiv markaların yöneticilerdi ne kadar maaş ve ikramiye alıyor. İşte markaların son mali yıllarında resmi olarak açıkladığı üst düzey yöneticilerin kazandığı ücretlerin durumu:

RENAULT-NİSSAN-MİTSUBİSHİ BAŞKANI CARLOS GHOSNN: 16.9 MİLYON DOLAR

Renault’dan 8.4 milyon dolar, Nissan’dan 6.5 milyon dolar, Mitsubishi’den 2 milyon dolar yıllık maaş.

GENERAL MOTORS (GM) CEO’SU MARY BARRA: 21.96 MİLYON DOLAR

Yıllık 2.1 milyon dolar maaş, 10.7 milyon dolarlık hisse senedi primi, 4.96 milyon dolar prim ve ikramiye, 4.2 milyon dolar diğer tüm tazminatlar.

FORD MOTOR COMPANY CEO’SU JİM HACKETT: 16.7 MİLYON DOLAR

Yıllık 1.34 milyon dolar maaş, 10.37 milyon dolar hisse senedi primi, 4.6 milyon dolar prim ve ikramiye, 420 bin dolar diğer tüm tazminatlar.

FORD MOTOR COMPANY BAŞKANI BİLL FORD: 15.6 MİLYON DOLAR

Yıllık 1.65 milyon dolar maaş, 10.27 milyon dolar hisse senedi primi, 1 milyon dolar prim ve ikramiye, 2.71 milyon dolar diğer tüm tazminatlar.

DAİMLER BENZ CEO’SU DİETER ZETSCHE: 9.8 MİLYON DOLAR

Yıllık 2.29 milyon dolar maaş, 3 milyon dolar hisse senedi primi, 4.5 milyon dolar prim ve ikramiye.

BMW CEO’SU HARALD KRUEGER: 9.5 MİLYON DOLAR

Yıllık 1.71 milyon dolar maaş, 200 bin dolar hisse senedi primi, 7.6 milyon dolar ikramiye, 20 bin dolar diğer tazminatlar.

TOYOTA BAŞKAN YARDIMCISI DİDİER LEROY: 9.5 MİLYON DOLAR

Yıllık 1.75 milyon dolar maaş, 6.32 milyon dolar prim ve 1.43 milyon dolar diğer tazminatlar.

GENERAL MOTOR (GM) BAŞKANI DAN AMMANN: 9.3 MİLYON DOLAR

Yıllık 1.45 milyon dolar maaş, 4.1 milyon dolar hisse senedi primi, 2.1 milyon dolar yıllık prim ve ikramiye, 1.6 milyon dolar diğer tazminatlar.

HYUNDAİ MOTOR BAŞKANI CHUNG MONG-KOO: 4 MİLYON DOLAR

Veriler Refinitiv şirketinden ve şirket başvurularından elde edilmiş yıllık maaş ve ikramiyeyi kapsıyor.

TOYOTA BAŞKANI AKİO TOYODA: 3.35 MİLYON DOLAR

Toyota’nın Kurucusu Kiichiro Toyoda’nun torunu olan Akio Toyota’nın maaş ve primleri.

MUSK’IN KAZANCI HİSSELERE BAĞLI

AMERİKAN elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın durumu diğer profesyonel yöneticilerden farklı. Çünkü Musk sahibi olduğu Tesla’nın aynı zamanda yöneticisi. Bu yüzden şirketin piyasa değerine göre para kazanıyor. Hissedarlar potansiyel olarak Musk’un yılda 2.6 milyar dolar değerinde bir ikramiye aldığını söylüyor. Bu para maaş ve ikramiye içermiyor, Tesla’nın piyasa değerine göre Musk’a ödenen ikramiyelerden oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.