Noter İşlem Ücretleri 2020

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi Noter Ücreti

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, bakım borçlusu olan kişinin, bakım alacaklısı olan kişi ölünceye dek ona bakma ve onu koruma görevini üstlendiği bir sözleşme türüdür. Bu sözleşmeye göre; bakım alacaklısı olan kişi, bakım borçlusu olan kişiye mal varlığının bir kısmını ya da tamamını ona devretmektedir. İki taraflı olarak hazırlanarak onaylanan ölünceye kadar bakma sözleşmesi, iki taraf için de borç doğuran bir sözleşmedir. Bu kapsamda, bakım konusunda borçlu olan kişi, bakım için alacaklı olan kişinin hayatı boyunca ona bakmayı ve onun bakımında gerekli olan özveriyi gösterme ve ihtiyaçlarını karşılama yükümlülüğü altına girmektedir.

Ölünceye kadar bakma sözleşmesinin geçerli olması için miras sözleşmesi yapılmak zorundadır. Dolayısı ile miras sözleşmesi kapsamında yer alan unsurlar, ölünceye kadar bakma sözleşmesi için de geçerli olmaktadır. Bir miras sözleşmesinin geçerli kılınması içinse resmi şekilde bir vasiyetname düzenlenmelidir. Resmi vasiyetnamenin düzenlenmesi kişinin kendi el yazısı ile tarih bilgisi vererek vasiyetname yazması ya da noterde vasiyetname yazması şeklinde olmaktadır.

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi Nedir?

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, bakıma muhtaç olan olan bir kişinin, başka bir kişiye bakımını sağlaması ve ihtiyaçlarını karşılaması koşulu ile mal varlığını bırakmasın sağlayan bir sözleşmedir. Ölünceye kadar bakma sözleşmesi düzenlemesi açısından yetkili olan kişiler ve kurumlar; tapu memurları, sulh hakimleri ve noterlerdir. Tapu memurları yalnızca taşınmaz mallar hakkında işlem yapabilirken, sulh hakimleri ile noterler taşınır ve taşınmaz malları hakkında işlem yapma yetkisine sahiptir.

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi Noter Ücreti 2020

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi noter ücreti 2020 yılında 130 TL ile 150 TL arasında farklı fiyatlandırmalarla gerçekleşmektedir. Bu fiyat farklılığının sebebi; söz konusu sözleşmede yer alan kelime sayısı yada sayfa sayısıdır. Çünkü noter işlemlerinde, sözleşmenin kelime sayısı ve sayfa sayısı fiyatlandırma konusunda farklılığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Ölünceye kadar bakma sözleşmesinin hazırlanması aşmasında sözleşmeyi yapacak olan kişiler isteklerini görevli memura iletmektedir. Memur tarafından hazırlanan sözleşme tarafların bilgisine sunulur ve tarafların bu sözleşmeyi okuması ile birlikte imzalama işlemi gerçekleştirilir.

1 thought on “Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi Noter Ücreti

    Affan

    (Şubat 16, 2020 - 1:07 am)

    olay kendi başına saçma iken bir de noterdi osuydu busuydu saçma sapan evraklar ile uğraşıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir