KrediFinansal.Com Özel Haber

Fahiş Fiyat Şikayet Etme Hattı

Türkiye’de bazı işletmelerin uyguladığı fırsatçılık ile ortaya çıkan fahiş fiyatlar ve bu uygulamaları şikayet edebileceğiniz şikayet hattı ile ilgili detaylı açıklamlar yazının içerisinde…

Çin’de başlayarak dünyanın pek çok ülkesinde kendini gösteren korona virüs tehlikesi ile birlikte fırsatçı kurumların uyguladığı fiyat politikası ülkemizde de büyük tepki topladı.

Tehlikenin baş göstermesi ile ülkemizde maske fiyatlarında büyük zamlar görülmüştü, corona virüs taşıyan ilk hastanın ülkemizde görülmesi ile birlikte dezenfenktan, maske ve kolonya gibi koruyucu ürünlerde esktra zamlar görüldü. Görülen bu haksız fiyat artışı karşısında Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vatandaşların haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri ‘Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması’nın hayata geçirildiğini bildirdi.

BAKAN Pekcan, döviz kurlarındaki yükselişi bahane ederek, bundan etkilenmediği halde mal ve hizmetlerinde fiyat artışına giden işletmelere karşı çeşitli önlemler aldıklarını söyledi.

Türkiye genelinde 81 ilde etkin denetimler gerçekleştirdiklerini belirten Pekcan, bu kapsamda 5 bin 981 firmada toplam 82 bin 660 ürünün denetlendiğini, 382 firmanın toplam 6 bin 446 ürünüyle ilgili haksız fiyat artışı tespiti için inceleme başlattıklarını dile getirdi.

Pekcan, fahiş fiyat artışlarına ilişkin Alo 175 Tüketici Danışma Hattı çağrı merkezine, Bakanlığa, CİMER ve AKİM’e çok sayıda başvuru yapıldığına işaret ederek, tüketicilerin şikayetlerini daha kolay ve hızlı ulaştırabilmeleri amacıyla kullanıcı dostu bir uygulama geliştirdiklerini bildirdi.

Bakan Pekcan, “Bakanlık olarak, vatandaşlarımızın haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi (HFA-Bildirim) Mobil Uygulaması’nı hayata geçirdik. Tüketicilerimiz HFA-Bildirim uygulamasını mobil cihazlarına ücretsiz indirebilecek ve bu konuda yaşadıkları sorunları kolaylıkla Bakanlığımıza iletebilecekler. Ticaret Bakanlığınca şikayetlere ilişkin gerekli işlemler hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirilecek.” dedi.

 

Fahiş fiyatları önlemek için kurulan kurum olarak bilinen bu uygulama sayesinde bildireceğiniz fırsatçılar, fahiş fiyatla mal satmanın cezasını misli ile ödeyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir