Dolar gücünü korumaya devam ediyor

Dolar, Çin – ABD ticaret savaşına ilişkin yeni endişelerin güvenli varlıkları desteklemesiyle, Salı günkü işlemlerde istikrarını korudu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Pazartesi günkü yorumları, Çin ile olası bir ticaret barışı umutlarını azaltarak küresel risk algısını artırdı.

Trump, Wall Street Journal ile gerçekleştirdiği mülakatta 200 milyar dolarlık Çin ithalatında gümrük vergisini yüzde 10’dan yüzde 25’e artırarak daha da ileri gitmeyi beklediğini ifade etti.

ABD Doları’nın altı önemli piyasa parası karşısındaki değerini gösteren Dolar Endeksi, 97.01 puan ile 15 Kasım’dan beri en yüksek seviyesine yakın seyrederek istikrarını korudu.

Dolar, güvenli varlık talebindeki artışla birlikte yatırımcıların dünyanın en likit para birimine yönelmesiyle önceki iki seansta değer kazanmıştı. Küresel ekonomik toparlanmanın hız kestiği şeklindeki korkular güvenli varlık talebinin artışında etkili oldu.

OCBC Bank Döviz stratejisti Emmanuel Ng, “Yapısal olarak doların son dönemdeki güçlü duruşu Fed’in şahinliğinden değil piyasanın gerginliğinden kaynaklanıyor.” dedi.

Dolar Kuru

ALIŞ: 5,2336 SATIŞ: 5,2396 ÖNCEKİ KAPANIŞ: 5,2525

Vatandaşın dolar ve altında ‘ucuzken al pahalıyken sat’ stratejisi bu sıralar sürekli düşmesine rağmen dolarda kendini gösteriyor. Dolar kurunun 7.20’ye çıkmasının ardından 8 milyar dolarlık satış yaparak kurun yönünü aşağı çevirmesinde etkili olan gerçek kişiler yani vatandaş 31 Aralık’tan sonra ise dolar toplamaya başladı.

Gerçek kişilerin döviz mevduatı (DTH) 91,6 milyar dolarken 31 Haziran’da 83,6 milyar dolara gerilemişti. O günden sonra doları ucuz bulan vatandaş sürekli döviz alıp mevduat yapmaya başladı ve dolar mevduatını 6,1 milyar dolar artırdı ve 89,8 milyar dolara çakırdı.

Hafta bazında bakıldığında vatandaşın döviz mevduatı 5 Ekim haftası hariç her ay 500 milyon ile 1.3 milyar dolar arasında yükseldi. En büyük artış eylül ayının ilk haftasında 1.3 milyar dolar olarak gerçekleşen vatandaşın Döviz Tevdiat Hesapları (DTH) son olarak 9-16 Kasım haftasında 896 milyon dolar tırmandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.