Covid-19 Tedavisinde Kullanılan Favipiravir Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın canlı yayında açıkladığı; koronavirüs tedavisinde kullanılan favipiravir gerçekten covid-19 tedavisinde etkili mi?

Favipiravir koronavirüs tedavisinin hangi aşamasında kullanılıyor? Favipiravir muadili ilaçları ülkemizde bulunuyor mu? Tüm bu sorularınıza cevabı bu yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Merak Edilen İlaç Favipiravir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı Çin’den getirtilen ilaç ve hastalara uygulanan tedavilerle ilgili sozcu.com.tr‘ye konuştu.

“Türkiye’deki bütün hastanelerde vakalara, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tedaviler uygulanıyor. Bunlar hastaların durumuna, hastalığın ağırlığına göre belirleniyor. Tedavide izlenecek yollar Bakanlığın oluşturduğu tedavi rehberine uygun olarak yapılıyor.” şeklinde konuşan Prof. Dr. Özlü, Çin’den getirtilen ilaçla ilgili de bilgiler verdi:

Tedavide şu an kullandığımız bazı ilaçlar var. Bunlardan biri de Çin’den getirilen Favipiravir. Bu ilaç dünyada etkileri yeni gösterilmiş bir ilaç. Bunun Türkiye’ye gelmesi, kullanılması bizim için büyük bir avantaj. Hastalık karşısında bizi daha güçlü bir duruma getiriyor. Ancak bu ilaçlar sadece ağır hastalarda kullanılacak. Ayrıca bir yandan sıtma ilacını da tedavide kullanıyoruz.

Sosyal Medyada Çıkan İlaç Duyurularına Dikkat

Vatandaşlar sosyal medyadan ya da çevrelerinden duydukları ‘corona virüsüne iyi geliyormuş’ denilen ilaçları kesinlikle alıp kullanmamalı. COVID-19’un tedavisi tamamen hekim kontrolünde yapılması gerekiyor. Aksi takdirde hasta için büyük bir risk oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.