Bakan Pekcan Açıkladı! Eximbank Kobiler İçin Faiz Düşürdü!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçıların Türk Lirası kredilerini çok daha düşük maliyetlerle kullanabilmesine olanak tanıyacak yeni düzenlemeye gidildiğini belirtti. Bu çerçevede Türk Eximbank’ın KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk Lirası kredilerindeki faiz oranını yüzde 7,95 seviyesine çektiğini açıkladı.

Eximbank, KOBİ’lere ve ihracatçılara kullandırdığı kredi oranını düşürdü

Pekcan yaptığı yazılı açıklamada: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde faize karşı yürütülen mücadelemize Türk Eximbank’ın desteği sürüyor. TL ve döviz kredilerinde faiz indirimine devam eden Türk Eximbank, KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı TL kredilerindeki faiz oranını yüzde 7,95 seviyesine indirdi. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yüzde 17,60 olan Türk Eximbank TL kredi faiz oranlarının yüzde 7,95 seviyelerine düşmesi ihracatçılarımızın finansman maliyetlerini daha da aşağıya çekecek.”

Bakan Pekcan, Türk Eximbank’ın ihracatçılara 2019 yılında 44,1 milyar dolar finansman desteği sağladığını, 2020’de ihracatçılara bu desteğinin artarak devam edeceğini belirterek, cazip faiz oranlarının ihracatçıların rekabet gücüne önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.